YouTube'da Telif Hakkıyla Korunan Müzik Nasıl Yasal Olarak Kullanılır?

Bir YouTuber iseniz, muhtemelen şunu düşünmüşsünüzdür: Videolarımda hangi müziği kullanabilirim? YouTuber'lar hangi müziği kullanıyor ? Bu makale buna ve ayrıca sahip olabileceğiniz bir sürü ilgili soruya cevap verecektir. Haydi YouTube'da müzik kullanmanın ayrıntılarına girelim!

Bir içerik oluşturucuysanız veya hatta yalnızca hevesli bir YouTube izleyicisiyseniz, telif hakkı yasaları ile YouTube arasındaki karmaşık ilişkiyi biliyor olabilirsiniz . Yıllar geçtikçe platform, insanların herhangi bir şey yüklediği bir yerden fikri mülkiyete saygı duyan, hizmetlerinden para kazanan ve içerik oluşturuculara kariyer oluşturma şansı veren rafine bir işletmeye dönüştü. Sonuç olarak, Youtube her şeyin üst düzeyde olmasını sağlamak için telif hakkını ikiye katladı.

YouTube telif hakkı olmayan müzik

YouTube'da telif hakkıyla korunan müzik kullanabilir miyim?

Bu sorunun tek cevabı şudur: 'Durum değişir.' Afedersiniz! YouTube'un yönergeleri, videolarınızda müzik kullanmak için yasal izne sahip olmanız gerektiğini belirtir. Bu üç şekilde yapılabilir:

  • Müziğinizi sıfırdan oluşturdunuz , dolayısıyla belirli bir parçanın haklarına sahipsiniz.
  • Telif hakkı olmayan bir müzik kitaplığı kullanıyorsunuz . Bu notta, gölgeli web sitelerine dikkat edin; telif hakkı olmayan müzik genellikle gerçekten 'telif hakkı içermez' değildir. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi YouTube, Instagram, Twitch ve daha fazlası için telif hakkı olmayan müziklerin nasıl indirileceğiyle ilgili makalemizde okuyabilirsiniz .
  • Müziği kullanmak için size bir lisans sağlayan Epidemic Sound gibi telifsiz bir müzik sağlayıcı kullanıyorsunuz.

Dolayısıyla, bu seçeneklerden birinin kapsamına giriyorsanız, videolarınızda sesi kullanmakta özgürsünüz.

 

YouTube, telif hakkıyla korunan müzik kullandığımı nereden biliyor?

Daha önce de belirtildiği gibi, YouTube telif hakkı hak taleplerini ele alma konusunda süper verimli hale geldi. Platform, yüklenen her videoyu 'taratır' ve bunları YouTube'un kendi müzik veritabanı olan Content ID'ye göre kontrol eder.

Content ID, dünyadaki telif hakkıyla korunan hemen hemen her şarkıyı içerir ve sanatçıların, plak şirketlerinin ve şarkı yazarlarının korunmasını sağlar. Content ID, videolarınızdan birinde telif hakkıyla korunan yetkisiz müzik algılarsa bir telif hakkı hak talebi alırsınız. Oradan YouTube, hak sahibinin nasıl davranacağına karar vermesine izin verir. Kaderiniz onların elinde! Şunlardan birini yapabilirler:

  • Videoyu sessize alın. İçeriğiniz yine kullanılabilir olacak, ancak ses olmayacak.
  • Videoyu kaldırın. YouTube, içeriği kanalınızdan kaldıracaktır.
  • Reklamlarınızdan para kazanın. Hak sahibi bu kutuyu işaretlerse videonuzla ilgili reklamlardan elde edilen tüm geliri alır. İçerik canlı ve sesli olarak kalacaktır.

 

YouTube telif hakkı olmayan müzik

Hak sahibi, videonuzla ilgili istatistiklere de erişebilir - sonuçta, telif hakkıyla korunan materyallerini kullanıyorsunuz Hak sahibi bu seçeneklerin yeterli olmadığını düşünürse, telif hakkı nedeniyle yayından kaldırma ve ihtarla sizi tokatlayabilir.

YouTube telif hakkı ihtarı alırsam ne olur?

YouTube telif hakkı ihtarı alırsanız, hak sahibinin videonuza karşı geçerli bir telif hakkı nedeniyle yayından kaldırma bildirimi gönderdiği anlamına gelir.

Bu, bir telif hakkı ihtarı ile sonuçlanır: Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası (DMCA) kapsamında uygulanan ve hesabınız üzerinde yıkıcı etkileri olabilecek resmi, yasal bir sonuç.

YouTube üç ihtar esasına göre çalışır ve ilk ihtar en hafif olanıdır. Rahatsız edici videonuz kaldırılır ve ihtar 90 gün boyunca hesabınızda kalır. Ayrıca YouTube'un Telif Hakkı Okulu'ndan da geçmeniz gerekiyor – bunu bir hız farkındalığı kursu olarak düşünün, ancak o kadar da tehlikeli değil.

90 gün içinde YouTube'da iki telif hakkı ihtarı alırsanız, başınız belada demektir. Video hâlâ yayından kaldırılıyor, ancak kanalınızda bir dalgalanma etkisi yaratıyor; bu süre zarfında videolarınızın para kazanma özelliği kaldırılabilir.

Üçüncü vuruşta, dışarıdasın. Bu, ikinci ihtarınızın ardından 90 gün içinde gerçekleşirse, hesabınızın ilişkili kanallarıyla birlikte feshedildiği anlamına gelir. Yeni bir tane başlatma izniniz yok. Bu kadar. Oyun bitti.

Telif hakkı ihtarlarına karşı yazılı bir savunma gönderebilir ve ayrıca bir karşı dava açabilirsiniz. Ancak, burada yapışkan hale gelir - bir karşı dava mahkemede sonuçlanabilir!

Bunu akılda tutarak, başarılı bir YouTube kanalı oluşturmak istiyorsanız, tüm bu şartlara bağlı kalmadan yüksek kaliteli müziğe erişmenin sürdürülebilir bir yolunu bulmanız gerektiği açıktır.

YouTube telif hakkı olmayan müzik

Kredi verirsem telif hakkıyla korunan müziği kullanabilir miyim?

Hayır! Bu bir şehir efsanesi. Övünmek, hakları bana ait değil demek maalesef sizi kapsamıyor. Her şey o müziği nasıl kullandığınıza ve doğru izne sahip olup olmadığına dönüyor. Eğer yapmazsan, başın belaya girebilir.

YouTube telif hakkı hak taleplerini önlemek için Epidemic Sound nasıl kullanılır?

Abonelik planlarımız, içerik oluşturuculara videolarında ücretsiz olarak kullanabilecekleri 35.000 parça ve 90.000 ses efektine erişim sağlar. Bunu nasıl yaparız? Kataloğumuzdaki her bir parçanın ve ses efektinin ekonomik haklarına sahibiz .

Epidemic Sound'a abone olduğunuzda ve YouTube kanalınızı hesabınıza bağladığınızda YouTube, kitaplığımızdaki herhangi bir şeyi kullanmak için harika olduğunuzu otomatik olarak bilir. YouTuber'lar tarafından kullanılan telifsiz müzik listesine dahil edildiğimizi görebilirler, bu nedenle sizi takip eden kimse olmayacak, güçlük yok, şeytanlaştırma yok, yayından kaldırma yok. Sadece melodiler.

YouTube telif hakkı hak talepleri söz konusu olduğunda Epidemic Sound'un zamandan, paradan ve stresten nasıl tasarruf sağlayabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, özel kılavuzumuza göz atın: Epidemic Sound'dan Müziği Lisanslayarak Telif Hakkı Hak Taleplerinden Kaçının .

YouTuber mısın? İster bir kurgu uzmanı, ister yeni başlayan biri olun, YouTube için Epidemic Sound sayfamızda Epidemic Sound'un neler sunabileceğini keşfedin . Ayrıca, YouTube için müzik arıyorsanız, size yardımcı olduk.