2023'de TikTok Reklamları Nasıl Kullanılır?

2023'de TikTok Reklamları Nasıl Kullanılır?

2022'de TikTok Reklamları Nasıl Kullanılır?

Reklam, sosyal medyanın çok önemli bir unsurudur ve TikTok da farklı değildir. İşte markanızın TikTok reklamları hakkında bilmesi gereken her şey, ne oldukları, onları nasıl kullanmanız gerektiği, neden kullanmanız gerektiği, ne kadara mal oldukları ve daha fazlası.

TikTok'ta reklam var mı?

TikTok, reklam modelinin beta sürümünü 2019'da tanıttı. Nike gibi büyük markalar hızla TikTok'ta reklam vermeye başladı ve reklamlar platformun önemli bir parçası haline geldi.

 

TikTok neden reklamlarla dolu?

2021'de, platformun reklam yayınlamasından sadece iki yıl sonra, TikTok'un dünya çapında bir milyardan fazla aktif kullanıcısı vardı. Bu, markanızı tanıtmanın eğlenceli ve ilgi çekici bir yoludur - o köpek yavrusu üzerinde reklam yayınlarsanız, görünür olursunuz.

TikTok'un kendi reklam yöneticisi vardır, kısaca TikTok Ad Manager olarak adlandırılır. Facebook'un reklam sistemine benzer , ancak daha az hedefleme seçeneği sunar. Bununla birlikte, erişim çok büyük olduğu için çoğu insan bu isabeti almaya isteklidir.

TikTok ne tür reklamlar sunuyor?

TikTok reklamları kullanıyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli seçenekleriniz vardır. Onları aşağıda kontrol edin.

TikTok reklamlarının farklı türleri şunlardır:

 • TikTok'un kendi Ad Manager'ı sayesinde şirket içinde oluşturabileceğiniz feed içi reklamlar .
 • TikTok'un ilişkili Haber Kaynağı uygulamalarında yayınlanan resim reklamlar – bunlar Babe, BuzzVideo ve TopBuzz'dır. Bu reklamlara metin, uygulama veya marka adı ve resim ekleyebilirsiniz.
 • TikTok'un Haber Kaynağı uygulamalarında yayınlanan Carousel reklamları . Bunlar, her biri için benzersiz başlıklar içeren on adede kadar farklı resim içerebilir.
 • Kullanıcıların Sizin İçin özet akışında ve TikTok'un Haber Kaynağı uygulamalarında yayınlanan video reklamlar . Bu reklamlar beş saniyeden bir dakikaya kadar uzayabilir ve video, reklam metni, bir marka veya uygulama adı ve bir reklam görüntüleme resmi içerebilir.
 • TikTok Audience Network üzerinden dağıtılan pangle reklamları .
 • Kendi hesabınızdan veya başka bir kullanıcıdan gelen organik içeriği artırmanıza olanak tanıyan kıvılcım reklamları . TikTok, Spark reklamlarının normal feed içi reklamlardan %142 daha ilgi çekici olduğunu ortaya çıkardı ve bu çok da kötü değil.

TikTok reklamları

TikTok reklam hesabı nasıl oluşturulur

TikTok reklamları için bir hesap oluşturmak oldukça basittir. Kullanıcı deneyimi sorunsuz, talimatlar net ve ilk kampanyanızı hızla başlatabilirsiniz. İşte TikTok'ta reklam vermeye nasıl başlayabileceğiniz.

 1. Daha geniş TikTok for Business sitesinin bir parçası olan TikTok Ad Manager'a gidin. Şartlar ve koşullar ve gizlilik politikası ile birlikte tüm olağan doğrulama ve finansal bilgileri içeren bir hesap oluşturmanız gerekir. Tam bir özet için buraya tıklayın.
 2. TikTok Ad Manager hesabınıza bir bakiye eklemeniz istenecek. Yalnızca kendinizi rahat hissettiğiniz şeyleri kullanın ve yalnızca deniyorsanız, küçük başlayın ve nasıl gittiğinizi görün. Her zaman daha sonra doldurabilirsiniz.
 3. Bu kadar! TikTok reklam hesabınız artık kullanıma hazır.

TikTok reklam kampanyasını nasıl oluştururum?

TikTok Reklam Yöneticisi'ni ayarlayıp oturum açtıktan sonra, 'Kampanya' bölümünü tıklayın. 'Basitleştirilmiş' veya 'Özel' modunu kullanmanız istenecektir. TikTok varsayımların çoğunu ortadan kaldırdığı için, özellikle bir şeyler hakkında bir fikir ediniyorsanız, ilkini tavsiye ederiz. Ancak, bir TikTok reklam uzmanı olursanız, istediğiniz zaman Özel moda geçebilirsiniz.

Bunu çözdükten sonra, yedi temel kampanya hedefine bölünmüş üç ana kategoriyle karşılaşacaksınız. Hedeflerinize en uygun olanı seçmeniz gerekiyor, bu yüzden dikkat edin!

Farkındalık

 • Erişim: Bu, reklamınızı çoğu kişiye gösterir.

Düşünce

 • Trafik: Bu, trafiği belirli bir URL'ye yönlendirir. Bunu tamamlayacak bazı süper yardımcı araçlar da var – IP adresleri, zaman damgaları ve daha fazlası gibi önemli ayrıntıları izlemek için TikTok Piksel kodunu istediğiniz URL'ye yükleyebilirsiniz.
 • Uygulama Yüklemeleri: Buradaki odak noktası, insanları tanıtımını yaptığınız bir uygulamayı indirmeye teşvik etmektir.
 • Video Görüntüleme Sayısı: Ekranda ne yazıyorsa onu yapar – kullanıcılardan video içeriğini izlemelerini ve video reklam oynatmalarını en üst düzeye çıkarmalarını ister.
 • Potansiyel Müşteri Oluşturma: Bu, ağınızı genişletmeyi ve yeni müşteriler oluşturmayı amaçlayan kullanıcıların doldurması ve göndermesi için bir Anında Form kullanır.

Dönüşümler

 • Dönüşümler: Abonelik, satın alma vb. gibi belirli bir işlemi göz önünde bulundurarak insanları URL'nize yönlendirin.
 • Katalog Satışları: Bunlar, ürün kataloğunuza dayalı dinamik TikTok reklamlarıdır.

TikTok reklam yöneticisi

TikTok'ta reklam verirken, kampanyanız için doğru hedefi seçmeniz önemlidir. Bununla birlikte, daha küçük bir tomar parayla oynuyorsanız ve ayaklarınızı yere basmak istiyorsanız, TikTok reklamlarının ne yaptığı ve sağladıkları sonuçlar açısından Trafik seçeneğini anlamak kolaydır .

Ardından, kampanyanıza bir ad verin ve bir bütçe belirleyin

Herhangi bir karışıklığı önlemek için takım arkadaşlarınızın anlayacağı bir şey olarak adlandırın. Ardından bütçenizi belirleyin. TikTok Ad Manager'ın bütçenizi otomatik olarak optimize etmesine veya bir ömür boyu veya günlük bütçe girmesine izin verebilirsiniz (bunun en az 50 ABD doları olması gerekir).

Reklam gruplarınızı adlandırın ve yerleşimlerini onaylayın

Kampanyalarınızın her biri, kampanyanız kadar net bir şekilde adlandırmanız gereken bir ila 999 reklam grubu arasında yer alabilir. TikTok'un reklamlarınızın en uygun olduğu yeri belirlemesine izin vererek 'Otomatik Yerleşim'e basabilirsiniz. Aksi takdirde, her bir reklam grubunu nereye yerleştirmek istediğinizi aşağıdakilerden birini seçerek seçebilirsiniz:

 • Onları Sizin İçin beslemesinde açan TikTok .
 • Haber Kaynağı Uygulama Serisi, reklamlarınızı TikTok'un Haber Kaynağı uygulamalarına gönderiyor.
 • Reklamlarınızı TikTok'un birinci sınıf küresel yayıncı ağına gönderen Pangle.

 

Ayrıca , bu bölümde insanların reklamlarınıza yorum yapıp yapamayacağını ve indirip indiremeyeceğini de seçebilirsiniz .

 

Otomatik Reklam Öğesi Optimizasyonu'nu kullanıp kullanmayacağınıza karar verin

Henüz reklamlarınız için kreatifi yükleyemezsiniz, ancak bu bölüm üzerinde düşünmeye değer. Otomatik Yaratıcı Optimizasyon'u açarsanız, TikTok, resimlerinizin, videolarınızın ve reklam metninizin kombinasyonlarını otomatik olarak 'iyi' bulduğu bir şeye dönüştürür.

Günün sonunda markanızı TikTok'tan daha iyi tanıyorsunuz. Ancak TikTok'ta reklamcılık konusunda yeniyseniz ve başarıya bir şans istiyorsanız, platformun bunu halletmesine izin vermeye değer olabilir!

TikTok reklam hesabı nasıl oluşturulur

Hedef kitlenizi seçin

TikTok, reklamlarınızın doğru kişilere gösterilmesini sağlayabilir. Kendi özel hedef kitlenizi oluşturabilir ve yaş, cinsiyet, konum, dil, davranış, cihaz ayrıntıları ve ilgi alanlarına dayalı demografik bilgiler arasından seçim yapabilirsiniz.

Reklam grubunuzun bütçesine karar verin, ardından planlayın

Kampanyanızın bütçesini daha önce belirlediniz, ancak şimdi bireysel TikTok reklam gruplarınız ve bunların ne zaman yayınlanacağı için bütçeler belirlemeniz gerekiyor. Reklamların belirli bir zamanda yayınlanmasını istiyorsanız, bunu 'Dayparting' özelliği ile çözebilirsiniz – bunu sizinki yerine hedef kitlenizin saat dilimini temel almayı unutmayın! Yapması kolay bir hata.

Teklif stratejinizi ve hedefinizi sağlamlaştırın

TikTok reklam grubunuzun optimizasyon hedefi tıklamalara, erişime veya dönüşüme dayalı olacaktır. Genel kampanya hedefiniz için neyi seçtiğinize bağlı olarak, bu sizin için zaten seçilmiş olabilir. Ardından, teklif stratejinizi onaylayın:

 • Teklif Sınırı: Görüntüleme (CPV) veya 1.000 gösterim (BGBM) başına maksimum tıklama başına (TBM) maliyete karar verin.
 • Maliyet Üst Sınırı: Bu, optimize edilmiş BGBM'niz için sonuç başına ortalama bir maliyet belirler. Genellikle yükselir ve düşer, ancak belirlenen teklifin ortalamasını almalıdır.
 • En Düşük Maliyet: TikTok Ad Manager, sonuç başına en düşük maliyetle mümkün olan en yüksek sayıda sonucu yansıtmak için reklam grubunun bütçesini kullanır.
 • Teslimat Şekli: Standart veya hızlandırılmış arasında seçim yapabilirsiniz. İlki, reklam grubunuzun bütçesini kampanya zaman çizelgesi içinde belirli bir gün sayısına yayar. İkincisini seçerseniz, seçilen TikTok reklam grubu için bütçenizi olabildiğince hızlı tüketir.

Reklamlarınızı oluşturun

Nihayet! Her şey gibi açıkça adlandırılması gereken bir TikTok reklam grubuna en fazla 20 reklam ekleyebilirsiniz. Ardından, ne tür bir reklam oluşturduğunuzu seçin: Resim, Video veya Kıvılcım.

Resimlerinizi veya videolarınızı ekleyin ya da Ad Manager'da bir video oluşturun. Ardından bir küçük resim seçin veya kendinizinkini oluşturun ve reklam metninizi ve bağlantınızı girin. Ekranın sağ tarafındaki önizlemeyi izleyin, hiçbir bağlantının bozuk veya eksik olmadığından emin olun ve ardından Gönder'e tıklayın. İncelenmek üzere gönderildi ve çalışmaya hazır!

TikTok reklam maliyeti

Bir reklamı TikTok reklamları için nasıl optimize ederim?

Herhangi bir sosyal medya platformu gibi, TikTok'un da belirli format ve dosya tercihleri ​​vardır. TikTok reklamları için içerik oluştururken izlemeniz gereken özellikler şunlardır:

 • 9:16, 1:1 veya 16:9 en boy oranı. TikTok'un dikey bir video platformu olduğu göz önüne alındığında, 9:16 en iyi performansı gösterme eğilimindedir. Kıvılcım reklamları herhangi bir en boy oranına izin verir.
 • Minimum 540 x 960 piksel veya 640 x 640 piksel çözünürlük. Ancak 720 piksele sahip videolar genellikle en iyi performansı gösterir. Spark reklamlarının minimum çözünürlüğü yoktur.
 • Maksimum 500MB boyutunda MP4, MOV, MPEG, 3GP veya AVI dosyaları. Spark reklamlarının maksimum dosya boyutu yoktur.
 • Beş saniye ile bir dakika arasında video uzunluğu. TikTok, 21 ila 34 saniye arasındaki her şeyin en iyi nokta olduğunu söyledi. Bu, Spark reklamları için geçerli değildir.
 • Spark reklamları olmadıkça emoji içermeyen, bir ila 100 karakter arasında bir reklam açıklaması.
 • 50KB'den küçük kare profil resmi.
 • Dört ila 40 karakter arasında bir uygulama adı veya iki ila 20 karakter arasında bir marka adı.

TikTok reklamlarının maliyeti nedir?

TikTok reklamlarının maliyeti halka açık değildir. Günlük ve ömür boyu kampanya bütçeleri, günlük minimum 50 ABD Doları olarak ayarlanmıştır. TikTok reklam gruplarının maliyetine indiğinizde, minimum günlük 20$'lık bir bütçeye bakıyorsunuz. Reklam grupları için toplam bütçe, günlük bütçenin, reklam grubunun yayınlanacağı gün sayısıyla çarpılmasıyla hesaplanabilir.

Ancak platform , TikTok'ta reklam için bütçe ve limit belirleme konusunda bazı tavsiyelerde bulundu.

 • Teklif stratejiniz olarak Maliyet Üst Sınırı veya Teklif Sınırı'nı seçerseniz, kampanya bütçeniz için 'Sınırsız'ı seçin ve reklam gruplarınızın günlük bütçesini EBM'nizin en az 20 katına yükseltin.
 • En Düşük Maliyetli teklif stratejisini kullanarak bir Dönüşüm kampanyası yürütüyorsanız, minimum 100 ABD Doları veya CTA'nızın 20 katı kadar bir bütçe kullanın. Emin değilseniz, hangisi en yüksekse onunla gidin.

 

TikTok reklamları için TikTok Pulse kullanabilir miyim?

2022'de TikTok, TikTok Pulse'u tanıttı. Reklamlarınızı Sizin İçin özet akışındaki en iyi performans gösteren, trend olan içeriğin yanına yerleştiren bir reklamcılık aracıdır. Kesin olmak gerekirse, ilk %4!

TikTok Pulse'un çalıştığı 12 içerik kategorisi vardır:

 • Güzellik ve kişisel bakım
 • Moda
 • Pişirme ve pişirme
 • Otomotiv
 • oyun

TikTok reklamları

TikTok Pulse, reklam gelirinizi içerik oluşturuculara %50/50 oranında bölerek işbirlikleri için adil bir ödeme almalarını sağlar. Sizin tarafınızdan TikTok Pulse, üçüncü taraf marka uygunluğu ve görüntülenebilirlik doğrulaması dahil olmak üzere anlayışlı, şeffaf kampanya ölçüm araçları sağlar.

Ayrıca, reklamlarınızı herhangi bir yere yerleştirmeden önce içeriği doğrular, böylece markanız uygunsuz bir şeyin yanında yer almaz. TikTok Pulse'a hak kazanmak için içerik oluşturucuların ve yayıncıların en az 100.000 takipçisi olmalıdır.

TikTok Reklamları için TikTok Markalı Misyonu kullanabilir miyim?

TikTok Markalı Misyonu, içerik oluşturucuların markalarla bağlantı kurmasına ve videoları için ödüller almasına olanak tanıyan bir reklam ürünüdür.

Branded Mission'ın arkasındaki mekanizma oldukça basittir. Reklamcılar, markalı kampanyalar başlatır ve içerik oluşturucuları katılmaya teşvik eder, TikTok'un içerik oluşturucu topluluğundan kısa ve esas olarak kitle kaynaklı bir içeriğin ana hatlarını verir. Bu süreçten en iyi performans gösteren videolar, içerik oluşturuculara ödeme yapılan reklamlara dönüştürülür.

TikTok Markalı Misyon, 1.000'den fazla takipçisi olan 18 yaşın üzerindeki içerik oluşturucular için mevcuttur. TikTok Pulse gibi, TikTok Markalı Misyonu da içerik oluşturucular için şeffaflık sunar - videolarının reklam olarak yayınlanması için seçilirse ne kadar para kazanacaklarını açıkça görebilirler.

İşte buyur. 2022'de TikTok Reklamları nasıl kullanılır? Rekabetçi, hızlı tempolu bir alandır, ancak markanızı doğru kişilerin önüne çıkarmak istiyorsanız TikTok Ad Manager size yardımcı olabilir.

Video reklamlarınızda müzik kullanmak zorunda kaldıysanız, bize göz atın. Müziğimiz TikTok'ta mevcuttur ve kataloğumuzu Twitch, Instagram, YouTube ve Facebook'ta kullanabilirsiniz.

Ve TikTok dışında diğer platformlardaki içerikler için 35.000 parça ve 90.000 ses efektimizden herhangi birini kullanmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken planlarımızdan birine kaydolmak ve markanızın sosyal medya hesaplarına bağlamak. Aşağıdan 30 günlük ücretsiz deneme için kaydolun.